Arduino & Raspberry Pi Day 2021 – podsumowanie

Jak wyglądała kolejna zdalna edycja wydarzenia.

Emocje już trochę opadły, 4 edycja, którą organizowałem, za nami. Jestem z niej dumny, mimo że nie wszystko wyszło idealnie. Kolejny raz spotkaliśmy się online. Pokazaliśmy, że jednak się da.

14 marca na YouTubie oraz Facebooku zebrało się łącznie prawie 2000 osób. Część na jedną lub dwie prelekcje, część na całość tego aż dziesięciogodzinnego streamu.

Była masa wiedzy z tematów bliższych lub dalszych Arduino i Raspberry Pi – platform, które zmieniły w ostatnich latach świat z pogranicza elektroniki i programowania.

Data oczywiście wybrana z powodu dnia liczby π, a także bliskości z obchodami ogólnoświatowego dnia Arduino. Nie zabrakło naszego wydarzenia na mapie.

 

Prelekcje i warsztaty

Jak co roku głównymi elementami wydarzenia były prelekcje oraz warsztaty. Odbyły się następujące spotkania:

Warsztaty – Poznaj Raspberry Pi Pico – FabLab Gdańsk


Od pomysłu do produktu, czyli jak sprzedawać swoje projekty na Arduino – Zbyszek „HardeN” Brożbar


Weź RTOSa – jak dwa słowa mogą zabić miłość do programowania – Mateusz Salamon

Arduino w edukacji – Zbyszek „HardeN” Brożbar


Node-RED – sterowanie światem IoT – Artur Świętonowski


Społecznościowy monitoring jakości powietrza z wykorzystaniem otwartej sieci LoRaWAN – Otwarta Sieć Rzeczy


Zanim powstało Arduino: amatorska elektronika w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych – Marek Więcek (Hackerspace Kraków)


Jak nie budować drukarek 3D? – Mirosław Pałysiewicz


Jak utrudnić sobie życie chcąc ułatwić sobie życie – automatyka przemysłowa DIY – Jacek Herman

Nie wszystkie prelekcje są wrzucone osobno z powodu problemów technicznych, ale można je zobaczyć w nagraniu całego wydarzenia.

Bardzo dziękuję wszystkim prelegentom oraz prowadzącym warsztaty. Była to praca non profit z chęci dzielenia się wiedzą, co jest niesamowite 😀

Konkurs

Nie zabrakło projektów i konkursu w dwóch kategoriach: mikrokontrolery (w tym Arduino) oraz SoM (w tym Raspberry Pi). Przyznano także nagrody specjalne. Całą listę projektów możecie znaleźć tutaj. 

Oto tegoroczni laureaci:

Kategoria SoM

I Miejsce: Zebulon – Koło naukowe Integra AGH 

II Miejsce: Troomba – Maciej Baczmański, Balbina Molerus, Filip Olszowski, Jakub Pudło

III Miejsce: Auto pomarańczolubne – Łukasz Kuczyński

Kategoria mikrokontroler

I Miejsce: Syntezator Floppi – Marcin Mika


II Miejsce, Nagroda specjalna druk 3D: Robot delta ASTRA* – Wiktor Nowacki


III Miejsce, Nagroda publiczności: Elektroniczna Poziomica – Stefan Tobiasiewicz

Wszystkim uczestnikom jeszcze raz gratuluję!

Nauczony poprzednimi edycjami przygotowałem regulaminy konkursowe uwzględniające również inne płytki poza Arduino i Raspberry Pi. Trochę to z pewnością utrudniło prace jury, które składało się z prelegentów.

Mam nadzieję, że w przyszłym roku zobaczymy Twój projekt podczas wydarzenia 😉

Lista nagród była całkiem pokaźna. Nie byłoby jej bez wspierających, którym także warto podziękować 😊 Poniżej znajdziecie wszystkich, którzy się przyczynili się do wydarzenia.

Moje wrażenia

Co do osobistych odczuć mogę powiedzieć, że byłem pozytywnie zaskoczony, że nie doszło do jakiejś wielkiej klapy, czym się zawsze stresuję, a napotkałem jedynie drobne problemy techniczne 😅 Było w mojej opinii lepiej niż w zeszłym roku.

Bardzo podobała mi się atmosfera na czacie, dyskusje, komentarze – byliście świetni! To dawało mi poczucie braku bariery tych światłowodów i skrętek, która nas wszystkich dzieliła 😊

Lekcja odrobiona przy prowadzeniu cotygodniowych live streamów nie poszła na marne. Wiedziałem już więcej odnośnie prowadzenia takich wydarzeń, choć wciąż wiele do zrobienia przede mną. Mam nadzieję, że postępy będzie widać w cyklicznych spotkaniach na YouTube.

Jeśli nie widzieliście poprzednich edycji, zapraszam do artykułów poniżej. Jeżeli nie mogliście być na żywo, a chcecie poczuć to wydarzenie, zapraszam oczywiście w przyszłym roku!

 
Masz może jakieś swoje przemyślenia co do wydarzenia? Coś Ci się podobało lub nie? Chcesz coś zobaczyć w przyszłym roku – pisz śmiało w komentarzach.

One thought on “Arduino & Raspberry Pi Day 2021 – podsumowanie

  1. Dobrze, że Arduino i Raspberry Pi zmieniły podejście do elektroniki i programowania, dzięki czemu nawet osoby bez specjalistycznej wiedzy mogą konstruować własne urządzenia. Te płytki naprawdę umożliwiają łatwą naukę elektroniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *