Rozwiązanie i podsumowanie konkursu oraz Wasze inspiracje na warsztat
Z powodu niedawnej przeprowadzki do Wrocławia i tworzenia miejsca pracy w nowym mieszkaniu, w zeszłym tygodniu ogłosiłem konkurs na swojej stronie FB. Można było przysyłać zdjęcia warsztatów, garaży, kącików majsterkowania. Nettigo ufundowało nagrodę, którą stanowił MakerBeam Starter Kit – świetny zestaw do budowy drukarki 3D, frezarki CNC czy innych konstrukcji, które mogą mieć zastosowanie w domowym warsztacie. Wybór zwycięzcy nie był prosty. Nagrodę otrzymał Marcin Rafacz za warsztat przedstawiony powyżej.
Nagroda została przyznana za wyważone połączenie ergonomii i estetyki. Przemalowana kuchnia babci używana jako szafki, świetny pomysł, chwytają mnie zawsze za serce takie upcyklingowe akcje. Spory kawał porządnego miejsca do pracy. Tablica na narzędzia pozwoliła na utrzymanie porządku przy jednoczesnym zachowaniu wszystkiego, co potrzebne, pod ręką. Kable zostały starannie poprowadzone w korytkach. Przezroczyste skrzynie poskromiły graciki, plus nic się nie kurzy. Widać, że nawet osobie z zewnątrz łatwo byłoby się tam odnaleźć. Narzędzi jest tyle, ile trzeba. Jednym słowem – harmonia.
Wszyscy uczestnicy zasłużyli na wyróżnienie, stąd chciałbym poniżej przedstawić ich miejsca pracy.
Bardzo duże wrażenie zrobiły na mnie zdjęcia i opis od Dominika Mysłowskiego. Sam widok jego warsztatu pokazywał, że to profesjonalista. Przedstawiono tutaj naprawdę sporo ciekawych projektów, dobrze skompresowanych w tak małe miejsce – nie lada wyczyn. Spośród realizacji w dziedzinie automatyki domowej wymienić można zautomatyzowane rolety, system sterujący podgrzewaniem podłóg, alarm antywłamaniowy, alarm pożarowy/gazowy/czadu, blok zasilania oraz kontrolujący przepływ energii (aktualnie rozbudowa o awaryjne zasilanie w razie awarii sieci), blok filtrujący i zabezpieczający urządzenia, stację meteo (temp/wilgotność/ciśnienie), monitoring (w procesie tworzenia), automatyczne podlewanie roślin, sterowanie oświetleniem 230V + oświetleniem dekoracyjnym 12V, system autoryzacji użytkownika, wizualizację danych z serwera na osobnym monitorze(w procesie tworzenia). Dobre nagłośnienie i klimatyczne oświetlenie mogą mieć niebagatelny wpływ na pracę, Myślę, że kreatywne pomysły powstają w tym warsztacie co chwilę.
Bardzo obszerny opis swojego miejsca pracy zamieścił Łukasz Żur, tutaj link do przebiegu pracy przy powstawaniu jego warsztatu. Kolejny raz spotkaliśmy się z formą upcyklingu ze starej szafki. Funkcjonalna i ładnie prezentująca się konstrukcja, która może zmieścić się w sensownym budżecie.
Świetną prezentację swojego miejsca pracy przesłał Leon Czajka. Pokazał, że na niewielkiej powierzchni można zmieścić naprawdę dużo bez efektu chaosu oraz bez poczucia przygniecenia przez to wszystko. Podobno stół na wysokości 90 cm świetnie służy do pracy siedzącej, jak i stojącej.
Pod tym filmikiem nawiązała się ciekawa rozmowa, co do korzystania z pudełek po zapałkach jako pojemniczków na elementy elektroniczne i szkodliwego wpływu resztek siarki na wyprowadzenia elementów. Podziękowania dla Dominika Mysłowskiego za takie ciekawe uwagi.
Prezentację w postaci filmu nadesłał także Albert Mazur. Widać, że mocno ceni on sobie wygodę. W małym miejscu zmieścił dogodne centrum dowodzenia
U Daniela Sikorskiego bardzo spodobała mi się drewniana podstawka pod laptopa – ciekawy, minimalistyczny design. Przy podstawowych zasobach zostało stworzone to, co w tym wszystkim najważniejsze, stanowisko, by móc pracować nad własnymi projektami.
Zobacz też: O drewnie
Na zdjęciu stolarni od Goodway, widać że to miejsce pracy kogoś związanego z drewnem – mało tam elementów niedrewnianych. Kibelek podobno dla beki d:
Andrzej Wołosz nie miał, niestety, zdjęcia, ale zostawił opis. Może zaprezentuje fotorelację przy innej okazji (; Jestem ciekaw tego miejsca. Andrzej zdradził, że potrafi tam zdziałać cuda, jak wymiana uszczelki pod głowicą. Otoczenie musi sprzyjać w takich przedsięwzięciach.
Zobacz też: Szafka do zadań specjalnych część 1.
Dziękuję Wam bardzo za te inspiracje! Będę miał teraz sporo pomysłów do przemyślenia. Moje stanowisko w Katowicach już dawno rozmontowane, tutaj zamieszczam jego obraz przed dekonstrukcją.
Moje potrzeby się jednak zmieniły, więc i stanowisko pracy będzie miało inny charakter. Zapewne część pracy będę musiał przenieść do Hackerspace Wrocław; w domu wszystkiego bym nie zmieścił. Przede mną trudne wyzwanie – przy minimalizmie, jaki cenię sobie w estetyce zawrzeć wszystkie funkcjonalności. Zapewne będę pokazywał efekty (:
Zobacz też: Zwiedzamy: Hackerspace Silesia
Jeśli macie jeszcze jakieś ciekawe inspiracje, zostawcie je tutaj. Fajnie będzie stworzyć taką bazę inspiracji dla kogoś, kto będzie stał przed takim samym wyzwaniem (:
Jeśli artykuł w jakiś sposób Tobie pomógł , możesz wpierać blog, aby nowych materiałów przybywało więcej. Zapraszam TUTAJ.